Диспозиция, астрология

Диспозиция

Диспозиторът като качества на знака

Диспозиторът на планетата е изключително важен, тъй като, както вече знаете, планетата зависи от него. Диспозицията може да се тълкува така: функциите преминават от планетата към нейния диспозитор. Например, при Марс в Близнаци – когато на натива му се налага да действа, Марс се обръща към своя диспозитор Меркурий и той започва да комуникира или да изучава нещо. Затова Марс в Близнаци проявява активност в общуването или при ученето.

Но веригата не свършва дотук: управлението преминава от планетата към диспозитора, но самият диспозитор също се намира в определен знак! Да си припомним, че знакът отговаря на въпроса „как?“. И можем да определим как точно диспозиторът ще помогне на планетата да се прояви. Ако Меркурий е в Стрелец. Тогава натива ще общува (т.е. „как?“) активно, смело и открито, споделяйки гледната си точка, разпространявайки идеи и т.н. И по този начин знакът на диспозитора ще повлияе косвено върху първоначалната планета – Марс. Защото Марс се проявява чрез този Меркурий в Стрелец. Това ще бъде Марс в Близнаци с нюанс на Стрелец.

Всъщност диспозиторът ще опише качествата, начина на проявление на съответния знак. В примера с Марс в Близнаци, Меркурий ще опише качествата и начина на проявление на Близнаци в този хороскоп. Т.е. ще отговори на въпроса: „Как се проявява енергията на Близнаци в този конкретен хороскоп?“. Обобщено, при тълкуването на планета в знак е добре да се обърне внимание на знака, в който се намира нейният диспозитор. Това ще даде допълнително тълкуване, детайли и ще подскаже точно как ще се изяви знакът на планетата.

Вериги от диспозиции

В примера по-горе можем да проследим веригата по-нататък: диспозиторът на Марс е Меркурий, диспозиторът на Меркурий е Юпитер, диспозиторът на Юпитер… и така нататък. Такава верига има свое име – верига от диспозиции.

Можем да начертаем такава верига на лист хартия (в Zet тя се рисува автоматично). Може да видите пример:

Вериги от диспозиции, диспозиция, астрология

За всеки хороскоп веригата ще изглежда по различен начин. За да я начертаете, просто прекарайте стрелки от планетата към нейния диспозитор. В крайна сметка всичко ще се свърже към една-единствена планета. Но понякога в края на веригата има двойка свързани със стрелки планети или кръг от няколко планети. Възможно е да се получат няколко несвързани вериги. Понякога една планета може да се окаже сама по себе си, извън веригите.

При тълкуването на хороскопа обръщаме внимание само на едно нещо – на планетата (или планетите), към която/които в крайна сметка водят всички стрелки. Тя се нарича окончателен диспозитор. Също така наричам такива планети център на веригите от диспозиции. Какво означава планетата (или планетите) в центъра на веригите?

Диспозиторът като мотивация

И тук трябва да се спомене още едно значение на диспозитора – той е мотивация. Тъй като планетата зависи от диспозитора, той я влияе и е мотивация за проявлението ѝ. Например диспозиторът на Меркурий (положението и аспектите на диспозитора) е мотивацията на човека за обучение. Диспозиторът на Марс е мотивация за действия или спорт.

А планетата в центъра на веригите се оказва крайна мотивация за човека. Колкото по-дълга е веригата към тази планета, толкова по-мощна е тази мотивация. Но мотивацията в хороскопа не виждаме само тук, затова този извод не е 100% верен, трябва да се гледат и другите части на хороскопа. Като цяло планетата в центъра е откроена в хороскопа, има голямо значение, особено ако е само една (колкото повече са, толкова по-малко е значението на всяка една).

Взаимна рецепция

Понякога в хороскопа се получава ситуация, при която една планета е в знака на друга, а другата – в знака на първата. Т.е. едната е диспозитор на другата, но и другата е диспозитор на първата. Например Слънце в Рак, а Луна – във Лъв. Тази ситуация се нарича взаимна рецепция. А обикновената диспозиция се нарича просто рецепция, както вероятно се досещате. За взаимна рецепция може да се отчита минорната обител, но планетите не трябва да са в своята основна обител.

В случай на взаимна рецепция едната планета е под властта на другата, но и другата е под властта на първата. Получава се много силна връзка между двете планети, взаимно влияние. Затова взаимната рецепция се тълкува като слабо съединение. Но взаимната рецепция е и положителен фактор, защото се получава, че едната планета помага на другата, а и другата планета помага на първата – това е взаимопомощ.

Автор: Афа Суари