Ръцете се делят на две групи по форма: квадратни и продълговати. Гледайки ръката си, отстранете мислено всичките си пръсти, включително палеца, и тогава ще можете точно да определите дали ръката ви е квадратна или продълговата. Това е първата стъпка към разкриването на характера на човек. Огледайте двете си ръце. Ако сте десничари, то дясната ръка е свързана с реалния живот, докато лявата ръка отразява вродените способности, таланти и колко силно е въображението. Ако сте левичари, лявата ръка отразява реалния живот, а дясната отразява въображаемия свят.
Квадратна ръка
Ако ръката има квадратна форма, може да се направи следното заключение:
Човекът лесно общува, практичен, сръчен и способен. Той е пълен с енергия, издръжлив и силен и има нужда постоянно да се чувства зает с нещо. Стои здраво на краката си, склонен е да оценява реалистично ситуациите и не прави спекулативни заключения, предпочитайки да основава заключенията си на очевидни и реални доказателства. Той е добър работник и когато възникне нужда, е способен да работи много и дълго време.
Продълговата ръка
Ако ръката има продълговата форма, можем да направим следното заключение:
Човек често мечтае, от време на време се потапя в света на фантазията. Той подхожда творчески към всичко, което прави, и затова за него е много важно работата да е разнообразна и да дава старт на инициативата и въображението. В противен случай той губи интерес и се потапя в илюзорния свят на своите мечти. Често му хрумват гениални идеи, но също така често среща трудности при прилагането им на практика.
Естествено, ще има длани, гледайки които не може да кажете с увереност каква форма имат, квадратна или продълговата. Невъзможно е цялото човечество да бъде разделено на две групи с ясни граници, дори само защото много хора имат ръце с форма, която не попада нито в първата, нито втората категория.
Човек може да има квадратна длан, но външният й ръб да бъде изпъкнал и почти кръгъл. Такава ръка все още трябва да се счита за квадратна. Може да сте чели за други системи за класификация на ръцете в миналото. Класическата система разделя ръцете на прости (примитивни), практически, философски, конични и психически. Тази система е разработена от известния френски хиромант на име Д’Арпентини в края на 18 век и е най-подходяща за онзи исторически период, когато е било много по-лесно да се класифицират хората, отколкото сега.
Формата на ръката на селянин, например, е била примитивна, докато аристократът най-вероятно би се похвалил с ръка с изящна конична форма. Малко хора работят на полето днес и нашите ръце се промениха съответно, за да отразят този факт, правейки системата за класификация на Д’Арпентини почти напълно остаряла.
Все пак е добре да се запознаете с тази система, тъй като от време на време ще срещнете хора, чиито ръце се вписват перфектно в една или друга степен.
Примитивна ръка
Простата или примитивна ръка изглежда някак грубо. Лесно се разпознава по квадратната длан и късите, дебели, сравнително безформени пръсти. Кожата е груба и грапава на допир. На дланта има много малко линии, понякога не повече от три.
Хората с примитивни ръце могат да бъдат много упорити и не проявяват интерес към нищо. Те трудно изразяват мислите и чувствата си с думи, така че от време на време, изпадайки в отчаяние, стават агресивни. Докато основните им нужди са задоволени, те спокойно приемат всичко, което животът им поднася, без да мислят за бъдещето.
Практична ръка
Следващата степен след примитивната ръка заема практичната ръка. Нейната длан също е с квадратна форма, но пръстите й са по-дълги и по-грациозни по форма от примитивната ръка.
Кожата е по-малко груба и има голям брой линии по дланта. Тези с практични ръце са склонни да имат много интереси и могат да се запалят по почти всичко – оттук и името „практически“.
Конична ръка
Коничната ръка има мека, изящна форма и плавни линии. Дланта е по-скоро продълговата, отколкото квадратна; пръстите, като правило, са дълги, със заоблени върхове. Дланта е мека и месеста.
Хората с конични ръце са много естетични, творчески надарени и склонни към мечти. Те си представят красив, вълшебен свят, където всичко е перфектно и хармонично. Те не приемат вулгарния език и всякакви прояви на грубост и лоши маниери.
Психическа ръка
Това е формата на ръка, която винаги е привличала вниманието на художниците. Дланта и пръстите на психическата ръка са дълги, тънки и грациозни. Хората с психически ръце са идеалисти по природа, имат изострена интуиция и са изключително непрактични.
Те прекарват значителна част от времето си във въображаем свят, измислен от самите тях, предпочитайки го пред реалностите на живота. Формата на психическата ръка е широко разпространена в Индия и Далечния Изток, докато на Запад е доста рядка.
Философска ръка
Философската ръка обикновено е с квадратна форма. Пръстите са дълги, с ясно изразени стави. Хората с такива ръце обичат да анализират всичко без изключение. За да разберете по-добре причината за такава педантичност, може да използвате следната аналогия: представете си, че мислите възникват на върховете на пръстите.
Когато достигнат първата възлеста, изпъкнала става, те трябва първо да се изкачат нагоре и да я заобиколят няколко пъти, преди да могат да продължат надолу. Процесът се повтаря на втората става. В резултат на това, докато една мисъл стигне до дланта, тя е преиграна няколко пъти, подложена на внимателен анализ.
Смесена ръка
На практика ще откриете, че ръцете на повечето хора се вписват перфектно в една или друга група от системата, създадена от Д’Арпентини. Тези ръце, които не попадат в разработената от него класификация, са класифицирани като ръце със смесена форма.
За щастие, с помощта на тази проста и удобна система, заедно с квадратните и продълговати ръце, може много успешно да класифицирате почти всички. Формите на ръцете обаче представляват само половината от системата. За да завършите въведението си в системата за класификация на Д’Арпентини, трябва да преминете към пръстите.
Съчетание на длани и пръсти
След като определите формата на дланта като квадратна или продълговата, трябва да преминете към пръстите, които могат да бъдат дълги или къси. За някой, който току-що е започнал да учи хиромантия, бързо и точно определяне на дължината на пръстите няма да е лесно, но не трябва да се разстройвате. С малко практика ще се научите да определяте дължината на пръстите си на око.
Пръстите се считат за дълги, ако след огъването им върховете на пръстите достигнат точка, равна на седем осми от общата дължина на дланта. За съжаление, има доста изключения от това правило, поради факта, че някои хора имат гъвкави ръце, докато на други са доста негъвкави.
Освен това човек с дълга длан може да има дълги пръсти, въпреки че в този случай те ще достигнат само средата на дланта. След като натрупате опит, ще може с един поглед към дланта на човек да определите дали пръстите му са дълги или къси. Проблеми възникват само когато, като начинаещ в хиромантията, се сблъскате с ръка, чиито пръсти не изглеждат нито дълги, нито къси.
Има няколко начина за разрешаване на тази ситуация, които ще обсъдим по-долу.
Дълги пръсти
Дълги пръсти. Ъгъл по-голям от 45°
Ако човек има дълги пръсти, той е склонен да обръща внимание на детайлите и можем да направим следните изводи:
Харесва трудоемката, старателна работа. Той е търпелив и наистина се наслаждава на фините моменти, защото обича да се занимава с малки детайли. Каквото и да прави, работата му трябва да е вълнуваща и поглъщаща. Ако е твърде проста и примитивна, той бързо ще загуби интерес към нея.
Къси пръсти
Ако човек има къси пръсти, то в неговия случай се правят противоположните изводи. Той се интересува повече от „широките щрихи“, отколкото от всякакви подробности и малки неща, защото няма търпение. Може да се направи следния извод: такъв човек винаги е зает. Често той започва нов бизнес, преди да е завършил предишния.
Понякога се случва да е погълнат от няколко неща или проекти едновременно. Той иска да получи всичко веднага, така че търпението не е най-силната му черта. Импулсивността може да се превърне в източник на проблеми и неприятности за него. В известен смисъл на думата той е майстор по всичко.
Средно дълги пръсти
Очевидно човек, чиито пръсти не са нито дълги, нито къси, попада в средната категория. Изводът е следният: понякога този човек може да бъде много търпелив. Случва се обаче първо да направи крачка и едва след това да започне да мисли за последствията от постъпката си.
Ако нещо наистина го интересува, той се опитва да стигне до самата същност и да овладее всичко до тънкост. Ако интересът е преходен, той се задоволява с повърхностна информация и не се стреми да се запознае с подробностите.
В резултат получаваме четири възможни комбинации: квадратни длани с къси пръсти, квадратни длани с дълги пръсти, продълговати длани с къси пръсти и продълговати длани с дълги пръсти. Тази класификационна система най-често се използва от китайските хироманти.
Четирите групи са кръстени на четирите елемента или природни стихии: огън, земя, въздух и вода. Групите съответстват на описанията на огнените, земните, въздушните и водните астрологични знаци, но от това не следва, че например Стрелец (огнен знак) задължително има огнена ръка. Във всяка зодия има хора с ръце и от четирите групи.
Огнен тип ръка
Огънят е горещ, енергичен и в постоянно движение. Може да разпространява приятна топлина около себе си, но може и да изгаря. От това следва, че с огъня трябва да се работи внимателно.
Огнената ръка се характеризира с продълговата длан и къси пръсти. Човек с огнена ръка обикновено е емоционален, силен, пълен с ентусиазъм и се опитва да подхожда към всичко творчески. Късите пръсти причиняват липса на интерес към детайлите, а удължената длан означава силна интуиция. С увереност можем да кажем следното за човек с такава ръка:
Има остър и жив ум, непрекъснато генерира прекрасни идеи, които предизвикват изблици на ентусиазъм и вдъхновение. Този ентусиазъм често е краткотраен, но докато изчезне, дава допълнителен тласък на всички действия на човека. Понякога за такъв човек е трудно да се справи с емоциите, но благодарение на своята емоционалност той живее ярко и пълноценно, наслаждавайки се на живота и всичките му положителни прояви, доколкото е възможно.
Той не обръща много внимание на детайлите и се интересува повече от картината като цяло, отколкото от отделните й фрагменти. Той се чувства щастлив само когато е зает, претоварен с работа и търсен. Вероятно една от областите на неговата дейност по някакъв начин е свързана с творчество.
Земен тип ръка
Земята, или почвата, съставляват сухата, твърда част от нашата планета. Всичко, което се случва на планетата, е подчинено на естествения цикъл „раждане – растеж – смърт – разлагане“. Земята няма възраст и затова символизира стабилност и постоянство. Под повърхността и обаче има постоянно движение и промяна. Понякога това води до земетресения, вулканични изригвания и други природни бедствия.
Земната ръка е много подобна на практичната ръка. Характеризира се с квадратна длан и къси пръсти. Хората със земна ръка са надеждни, постоянни, практични, непретенциозни и лесни за общуване. Обичат монотонната работа, както и всички видове дейности, в които ръцете им участват активно.
Такива хора са консервативни, сдържани, но ревниви, имат силно развито чувство за притежание. Те могат да бъдат склонни към изблици на гняв и да се държат доста агресивно, ако бъдат принудени да го направят.
За човек със земна ръка можем да кажем следното: той може уверено да се нарече добър, съвестен работник. Не се страхува от тежка физическа работа, сръчните му ръце „мислят сами“. Понякога той може да бъде упорит; невъзможно е да го отклоните от пътя, след като е взел окончателно решение.
Обича да се движи, усеща добре ритъма. Той не умее и не обича да работи с детайли, освен ако, разбира се, не направи нещо със собствените си ръце. Най-вероятно предпочита да работи на открито. Интересува се от практически области на дейност. Той е надежден, честен и малко резервиран.
Въздушен тип ръка
Въздухът е необходим за живота. Приемаме го за даденост и рядко му обръщаме внимание, освен може би във ветровити дни. Въздушните същества като птици и летящи насекоми са активни и бързи. Въздушната ръка се характеризира с квадратна длан и дълги пръсти.
Хората от този тип предпочитат да се доверяват на логиката, а не на интуицията. Те са умни, проницателни, остроумни и ясно изразяват мислите си. Те обичат да общуват и често правят блестящи кариери в професии, които изискват комуникационни умения. Поради факта, че са склонни да разчитат на логиката, хората от този тип не се доверяват на емоциите – както своите, така и чуждите. За човек с въздушна ръка можем уверено да кажем следното:
Той е умен, придирчив, проницателен и е склонен да мисли трезво и ясно. Отношенията с хората за него са от голямо значение, но понякога позволява на логиката да ръководи чувствата му. Надежден, можете да разчитате на него. Обича да прави всичко правилно, „както трябва да бъде“. Притежава бърз аналитичен ум и при необходимост може да изрази мислите си изключително ясно и компетентно. Той е прекрасен спътник и с него животът никога не е скучен или монотонен.
Воден тип ръка
И накрая водата, чието естествено състояние като стихията е пълна неподвижност и спокойствие. За да се промени нейното състояние и водата да се движи, тя трябва да бъде повлияна от външни сили. Самата вода е безформена, тя запълва само формата, в която може да проникне.
Луната оказва силно влияние върху водата, причинявайки океански приливи и отливи. Изразът „тихите води са най-дълбоки“ е най-добрият начин да се опише водният тип пъка. Водната ръка се характеризира с продълговата длан и дълги пръсти.
Този тип ръка понякога се нарича интуитивна ръка, защото хората с такива ръце са невероятно чувствителни, проницателни и възприемчиви. Те също са подложени на бързи промени в настроението, емоционални и впечатлителни. Те са идеалисти и имат развито и живо въображение. За човек, чиито ръце принадлежат към водния тип, може да се каже нещо подобно: Неговият духовен живот е невероятно богат и разнообразен.
Поради факта, че има много развито въображение, той се отдава на фантазии и мечти. Влияе се от другите, така че често променя възгледите си. Има силна интуиция. Той е емоционален.
Ако някой човек е привлякъл вниманието му, той е склонен да прекарва повече време в неговата компания, но също така се нуждае от усамотение, за да обмисли какво се случва в живота. Чувства се щастлив до обичан и разбиращ човек, на когото може да разчита.
Допълнителни коментари
Повечето хора вярват, че хиромантията е изкуство за тълкуване на линиите на ръката. Но вече знаете, че това е само част от хиромантията. Преди да преминете към анализа на линиите, хвърлете бърз поглед на ръката като цяло.
След като вече може да определите към какъв тип – огън, вода, въздух или земя – принадлежат ръцете ви, това от своя страна ви позволява да направите определени изводи относно вашият характер и темперамент. Само един бърз поглед към ръката може значително да увеличи познанията за даден човек.
Меки и твърди ръце
Първо, обърнете внимание дали ръката на човека е мека или твърда. В някои случаи ръката може да се почувства еластична на допир, тоест нито мека, нито твърда. Ако ръката е месеста и мека, това означава, че собственикът й обича лукса и удоволствията и с готовност се отдава на страстите и желанията си.
Ако ръката има противоположни качества, тоест е твърда на допир, тогава пред вас е силен човек, непоколебимо понасящ всички превратности на съдбата и не се страхува от неприятности. Такъв човек е в състояние да устои на всяко изкушение в името на това, което му се струва по-важно и значимо на този етап от живота.
Груби и гладки ръце
Сега обърнете внимание как изглежда и се усеща ръката: грапава или гладка. Не се заблуждавайте от мазоли, получени от тежък физически труд. Човек, който си изкарва прехраната с физически труд, също може да има гладки ръце. Грубата ръка се характеризира предимно с големи кожни пори. По правило е по-забележимо на гърба на дланта.
Хората с много груби ръце са склонни да имат силни примитивни инстинкти и същият апетит. Потребностите им са много ограничени и ако бъдат удовлетворени, хората от този тип се чувстват щастливи и доволни. Ако им се даде възможност, те са склонни към злоупотреба. Хората от този тип се наричат „дебелокожи“.
Хората с гладки ръце са много по-културни и естетични във всичко, което правят. Като правило, те имат голям интерес към всички форми и видове творчество и се стремят домовете и работните им места да бъдат възможно най-привлекателни и красиви.
Косми
Когато разглеждате гърба на дланта, обърнете внимание на количеството косми, растящи върху нея. Малкото количество показва мъжественост и е благоприятен знак върху ръката на мъжа. Изобилието показва човек с големи физически нужди, който може да бъде щастлив само когато е напълно задоволен.
Как човек протяга ръка при ръкостискане
Когато човек протегне ръката си към вас, обърнете внимание дали пръстите са затворени или леко раздалечени. Хората, които държат пръстите си здраво стиснати, са склонни да бъдат внимателни, предпазливи, интроспективни и страдат от липса на самочувствие.
Хората, които протягат ръцете си с раздалечени пръсти, са много по-уверени и открити. Те са по-малко склонни да се съмняват в собствените си сили и способности, отколкото хората, които държат пръстите си затворени. Понякога хората протягат ръката си с разтворени пръсти и напълно отворена длан, но в движение започват постепенно да затварят пръстите си и да стискат дланта си. Този процес на бавно стискане на ръката означава, че те се страхуват да не разкрият тайните си.
Четири квадранта
Дланта е разделена на четири части с две въображаеми линии. Вертикална линия, минаваща по дължината на средния пръст (пръста на Сатурн) през цялата длан до китката, я разделя на две части, външна и вътрешна. Външната половина включва палеца и е свързана с действията, които предприемаме в света около нас. Вътрешната половина е свързана с вътрешни мисли и решения, известни само на нас.
Хоризонталната въображаема линия минава под основата на пръстите и също разделя дланта на две части, горна и долна. Половината, която включва пръстите, е свързана с активност, докато долната половина е по-пасивна и по-малко възприемчива. В резултат дланта е разделена на четири квадранта: външен активен, вътрешен активен, външен пасивен, вътрешен пасивен.
Когато изследвате ръката си, обърнете внимание кой квадрант е най-изразен, най-очевиден. Разбира се, това е много относително. Един от квадрантите може да изглежда по-изпъкнал и по-голям поради хълмовете (малки неравности), налични по него, или просто защото една част от ръката ви изглежда по-важна от останалите. Винаги трябва да слушате интуицията си, това никога няма да навреди.
Ако никоя част от ръката не изглежда доминираща спрямо другите си части, това означава, че човекът е успял да постигне баланс в различните сфери на живота.
Активен външен квадрант
Активният външен квадрант включва горната фаланга на палеца, показалеца и половината от средния пръст. Тази част от ръката символизира амбициите и целите на човека. Ако активният външен квадрант е доминиращ, това показва, че човек няма да пести интелектуални и физически усилия, за да постигне успех.
Пасивен външен квадрант
Непосредствено под активния външен квадрант е пасивният външен квадрант, който включва долната фаланга на палеца и хълма, разположен по-ниско в дланта (хълмът на Венера). Този квадрант е свързан с физическа издръжливост и сексуална активност.
Добре развит пасивен външен квадрант показва, че индивидът има голяма физическа сила и издръжливост и не по-малка сексуална мощ. Ако тази област на ръката изглежда най-слабата от четирите, това показва, че човекът е физически пасивен и рядко изпитва въодушевление.
Активен вътрешен квадрант
Активният вътрешен квадрант включва безименния пръст, малкия пръст и половината от средния пръст. Ако този квадрант е доминиращ, човек се интересува повече от науката и изкуството, отколкото от начините за постигане на успех и признание.
Пасивен вътрешен квадрант
И накрая стигаме до пасивния вътрешен квадрант. Той включва част от дланта, известна като хълм на Луната. Хълмът на Луната се свързва с творчеството и подсъзнанието, следователно, като доминиращ, пасивният вътрешен квадрант показва, че човек разбира чувствата си добре, усеща най-малките им нюанси и колебания и има силна интуиция.
Този квадрант също е свързан с въображението и като правило е особено добре развит при хора, които се занимават професионално с творчество, като художници, поети и музиканти.